Nasza oferta2012-03-19T14:10:20+00:00

Miejska Biblioteka Publiczna dla Dzieci i Młodzieży w Konstantynowie Łódzkim

Godziny otwarcia:
pn., pt.: 9.00-17.00
wt., śr.: 8.00-16.00
czw.: 10.00-16.00

Kontakt:
tel. 42 211 16 51

mbpkondz@op.pl

W Bibliotece można korzystać z takich miejsc jak m.in.:

 

Wypożyczalnia

 

W wypożyczalni czytelnicy mają do dyspozycji wiele tytułów książek znanych i lubianych autorów piszących dla dzieci i młodzieży.

 Znajdują się tu różne gatunki literackie, m.in. bajki, baśnie, opowiadania, komiksy, powieści obyczajowe, fantastyczne, przygodowe.

 Do dyspozycji uczniów szkół podstawowych i gimnazjów są również lektury szkolne, literatura popularno – naukowa  oraz literatura obcojęzyczna. Księgozbiór na bieżąco uzupełniany jest nowościami wydawniczymi.

W wypożyczalni funkcjonują następujące kąciki:

 

Kącik dla najmłodszych

 

Dla najmłodszych czytelników  Biblioteka proponuje książki- zabawki, książki z trójwymiarowymi ilustracjami,  dźwiękami oraz wiele książek z różnymi innymi elementami zabawowymi.

 W kąciku dla najmłodszych znajdują się też książki z dużą czcionką, przeznaczone do nauki samodzielnego czytania.

 

Kącik dla rodziców

 

Z myślą o rodzicach stworzyliśmy specjalny kącik z książkami, w których rodzice/opiekunowie i wychowawcy znajdą cenne wskazówki,  jak radzić sobie z wieloma problemami wychowawczymi w kolejnych okresach dojrzewania dzieci i młodzieży. W ten sposób chcemy umożliwić rodzicom i opiekunom zapoznanie się z fachową i ciekawą literaturą, która ułatwi im rozwiązanie wielu  problemów  wychowawczych oraz pozwoli lepiej zrozumieć  i poznać świat  swoich dzieci. Przykłady literatury „Dla Rodziców” znajdą Państwo w „zakładce” –  KĄCIK RODZICA

 

Kącik książki terapeutycznej dla dzieci

 

W  kąciku tym pod nazwą: „DUŻE PROBLEMY MŁODYCH LUDZI” gromadzone są książki związane z trudnymi tematami i problemami dzieci, które zawierają również wskazówki i porady dla rodziców oraz wychowawców, jak rozmawiać z dziećmi i jak pomóc im w rozwijaniu umiejętności społecznych i nabieraniu pewności siebie.

 

Czytelnia

 

W naszej czytelni zapraszamy do:

  • czytania i wypożyczania czasopism dla dzieci i młodzieży
  • korzystania z księgozbioru podręcznego
  • korzystania z gier planszowych i edukacyjnych
  • korzystania z bezpłatnego Internetu – 2 stanowiska komputerowe
  • korzystania z bezpłatnego e-learningowego kursu angielskiego dla dzieci FunEnglish.pl. Kurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat. Uczy poprzez zabawę – składa się z kilkuset filmów, edukacyjnych gier, fotolekcji i interaktywnych ćwiczeń. Sprawia, że dzieci mówią i myślą w języku angielskim, dzięki czemu postępy w nauce są znacznie szybsze niż w tradycyjnych metodach nauczania.
  • korzystania z Kącika Malucha – miejsca, gdzie najmłodsi użytkownicy Biblioteki wraz z rodzicami mogą korzystać z książek-zabawek oraz z innych zabawek,  m.in. z konia na biegunach, który jest niewątpliwie dużą atrakcją dla najmłodszych czytelników.

Biblioteka dla dzieci i Młodzieży jest też miejscem, w którym prowadzone są różne formy popularyzacji książki i czytelnictwa, m.in.: Biblioteczny Teatrzyk Kukiełkowy, Teatrzyk obrazkowy Kamishibai, inscenizacje znanych utworów literackich, spotkania autorskie, konkursy plastyczne, ferie zimowe, lekcje biblioteczne, spotkania booktalkingowe promujące książki i zachęcające do ich czytania, warsztaty tematyczne.

Zapraszamy do udziału w zajęciach projektowych, które prowadzi nasza Biblioteka:

Biblioteka nasza bierze udział w ogólnopolskim projekcie „FunEnglish w bibliotece, dzięki któremu dzieci w wieku 6 – 12 lat mogą bezpłatnie uczyć się angielskiego. Tak, jak najbardziej lubią – za pomocą komputera i multimediów. Mamy dla nich e – learningowy kurs angielskiego funenglish.pl. To setki gier, piosenek karaoke, filmów, fotolekcji i ćwiczeń, zebranych w dziewięć bloków tematycznych, podzielonych na 11 rozdziałów. Dzięki funenglish.pl dzieci uczą się myśleć i mówić w języku angielskim – i jednocześnie dobrze się bawią!

 

W naszej Bibliotece działa Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki. Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem by czerpać przyjemność z dyskutowania

Jeśli lubisz czytać i dyskutować, a przy tym chcesz miło spędzić czas w towarzystwie rówieśników, dołącz do nas. Szczegółowych informacji na temat naszego Klubu udzielamy w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży.

 Żeby dowiedzieć się więcej o zajęciach projektowych zapraszamy do Biblioteki

 

Propozycje dla przedszkoli i szkół

 

Biblioteka nasza zaprasza dzieci z przedszkoli i młodszych klas szkół podstawowych na spektakle Teatrzyku  Bibliotecznego.

Proponujemy 3 różne formy teatralne :

 

  •         Biblioteczny Teatrzyk Kukiełkowy w programie którego proponujemy przedstawienia kukiełkowe oparte na znanej literaturze baśniowej.

 W trakcie przedstawień dzieci są nie tylko widzami ale również aktywnie biorą udział w przedstawieniu, animując kukiełkami.

  •         Teatr ilustracji Kamishibai  jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu. Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje.

Biblioteka nasza dysponuje kilkoma zestawami kart narracyjnych (bajek i legend) do przedstawień w tetrze Kamishbai 

  • ·        Inscenizacje teatralne – są to scenki do  znanych utworów literatury dziecięcej, które przy pomocy bibliotekarek i z wykorzystaniem różnych rekwizytów odgrywają dzieci.

 

Zapraszamy też na zajęcia promujące książki i zachęcające do ich czytania pt. „Nie wiem sam, która książkę wybrać mam”. Podczas tych zajęć bibliotekarka krótko recenzuje książki, czytając ich fragmenty i zachęcając do przeczytania.

Przygotowujemy również zajęcia warsztatowe tematyczne, zgodne z zapotrzebowaniem szkół.

 

Zainteresowanych  ww. zajęciami nauczycieli i opiekunów grup zorganizowanych prosimy o kontakt z Biblioteką w celu uzgodnienia terminu spotkania.

W zajęciach tych mogą uczestniczyć również dzieci nie uczęszczające do przedszkoli, wraz z rodzicami.

Poniżej zamieszczamy fotorelację z naszych dzialań. Zapraszamy do obejrzenia.